V mesecu oktobru se je v skupini Ribic marsikaj dogajalo.

Začeli smo s TEDNOM OTROKA. Zaradi novega virusa se na žalost nismo mogli družiti z ostalimi skupinami, vendar smo vseeno poskrbeli, da nam je bilo lepo. Obiskala nas je knjižničarka, ga. Irena Muc iz knjižnice Mirana Jarca in otrokom posredovala pravljico Zvezdica Zaspanka.

V tednu otroka smo dobili tudi prav poseben obisk. Blaž je s sabo prinesel svojega morskega prašička – Teodorja.

Začetek oktobra nas je obdaril z lepim vremenom, zato smo to izkoristili in bili veliko časa zunaj. Hodili smo na dolge sprehode, opazovali naravo, sadovnjake, delo na kmetijah…

Obiskali smo tudi gozd. Na prostem smo izvedli marsikatero zanimivo dejavnost: raziskovali smo gozd, nabirali gozdne plodove, naredili odtise drevesnih debel, prepevali in petje spremljali na zvočne predmete, ki smo jih našli v naravi, in še veliko drugega. Pogovarjali smo se o različnih vrstah dreves in naredili »osebne izkaznice« smreke, oreha, gabra, breze in hrasta. Nabrali smo plodove različnih dreves, jih posadili, zdaj pa jih redno zalivamo in opazujemo, kaj se bo zgodilo.

Radi smo tudi ustvarjali: vsak otrok je izdelal pihanko jesenskega drevesa, izdelovali smo sovice, odtise jesenskih listov, skupaj smo izdelali velika jesenska drevesa… Izdelke smo razstavili v vrtcu, v avli OŠ Žužemberk in v Supernovi v Novem mestu.

Enkrat tedensko smo reševali različne grafomotorične, miselne in druge naloge in se na tak način začeli pripravljati na šolo.

Spoznali smo kar nekaj jesenskih pravljic: Plašček za Barbaro, Razbita buča, Debela repa, v okviru projekta Spoznavanje integritete v vrtcih( Komisije za preprečevanje korupcije) pa smo spoznali poučno pravljico Polomljena kočija, se na to temo pogovrjali in tudi ustvarjali. Otroške izdelke smo po vrsti razstavili na pano, ob katerem so otroci lahko še večkrat obnovili pravljico.

Veliko časa smo namenili tudi glasbenim dejavnostim in plesu. Plesali smo predvsem v telovadnici, v igralnici in zunaj pa smo veliko prepevali, prepoznavali različne melodije, igrali na MRI in na lastna glasbila,… V igralnici smo opremili pravi glasbeni kotiček. Da je postal dovolj bogat za ustvarjanje, smo izdelali nekaj različnih glasbil: strgalo, ropotuljice in orehove lupinice – uporabili smo tudi nekaj že prej izdelanih glasbil. Dodali smo še kartice s simboli za igranje na lastna glasbila. Glasbeni kotiček je otroke zelo pritegnil in med njimi postal zelo priljubljen.

Seveda nismo pozabili na gibanje. Dnevno smo izvajali preproste raztezne vaje in vaje iz joge, radi se tudi dobro razgibamo v telovadnici ali na prostem.

Da se bomo znali prav razgibati in tako vplivati na naše zdravje in razvoj, nas je o tem marsičesa naučila fizeoterapevtka, ga. Tina Smerke iz ZVC Novo mesto. Skupaj smo se pogovarjali o gibanju, delali vaje iz joge in vaje za pravilen razvoj stopal. Ga. Tina je otroke, ki naslednje leto že odhajajo v šolo, seznanila tudi s pravilnim nošenjem šolske torbe.

Predenj smo odšli na počitnice, smo si ogledali Zajčev mlin, spoznali smo novo pesmico Mlinček, nato pa prebirali pravljico Od kod si kruhek, iz katere smo spoznali pot od njive do kruha. Tema nas je pritegnila in si jo želimo še nadgraditi. Upamo, da nam bodo razmere dopuščale normalno obiskovati vrtec. Morda nam bo uspelo speči svoj kruhek ali celo potičko.

Vzgojiteljica Mojca Obrstar