JURA-KULTURA (Srečko Niedorfer)

V zadrego me je spravil naš Jura,

ko me je vprašal, kaj je kultura.

Kultura je sladoled in da nanj v vrsti počakaš,

kultura je kahla in da v njo se pokakaš.

Je limonada in da počasi jo piješ,

in je igračka, dokler je ne razbiješ.

Kultura je knjiga in da jo vzameš v roke,

in je peščeni grad, dokler se ne podre.

Kultura je tudi, če kaj pojasniti skušaš,

in kulturen si ti, ker me poslušaš.

Pesnik nas v tej pesmi na hudomušen način spomni, kaj je kultura. To je zelo širok pojem, ki ga majhnemu otroku težko približamo. Pa vendar, osnove kulture spoznavajo že v najzgodnejšem obdobju svojega življena.

V tem, še vedno korona času, so bili otroci iz različnih skupin in različnih starosti. Kar ima eno veliko prednost, da se mlajši otroci učijo od starejših, v starejših pa se prebudi tisti lepi čut odgovornosti do mlajših in tudi pomoč.

Začeli smo s pesnikom dr. Francetom Prešernom. Ob poslušanju himne smo vstali in tiho stali, dokler se pesem ni končala.

Na njim razumljiv način sva otrokom posredovali nekaj podatkov o pesniku. Na koncu smo se posladkali s suhimi figami, ki so bile otrokom zelo všeč. Vedo povedati, da so otroci pesnika klicali dr. Fig.

Usvajali smo pojme: pesem, pesnik, predsednik, zastava, himna, kulturno prehranjevanje. .

Prikazali smo risanje z gosjimi peresi. Zelo so se zabavali in radi risali.

Všeč jim je bila oblika Slovenije, ki spominja na kokoš. Izdelali smo slovensko in občinsko zastavo.

Prijazna ga. Jelka nam je podarila dve manjši občinski zastavi. Na njej je ris. Otroke je zanimalo, zakaj imamo na občinski zastavi risa.

Obiskali smo Park znanih Suhokranjcev.

Pred občino smo srečali g. župana in ga vprašali, če bi bil pripravljen odgovoriti na nekaj vprašanj preko Zoom-a. Seveda je bil takoj za. Dogovorili smo se za dan in uro. Po prvih tehničnih težavah je bilo srečanje zelo prisrčno. Starejši otroci so g. Jožetu Papežu zastavili nekaj vprašanj, na katere je prijazno odgovoril. Ena deklica mi je že prejšnji dan na sprehodu rekla, da ves čas razmišlja, kaj bo rekla županu. Čez nekaj časa je vsa navdušena povedala, da mu bo rekla, naj bo srečen in zdrav.

Po njenem pozdravu smo mu zapeli pesmico »Mi se imamo radi in župana imamo radi.«

G. Jože je bil zelo prijazen in nas je povabil, naj ga obiščemo, ko bo to mogoče.

Veliko smo prepevali, se razgibavali in kot se spodobi za kulturni teden, smo si ogledali lutkovno igrico v izvedbi otrok z naslovom Zakaj je sneg bel

in nastop otrok iz glasbene šole Glasbene muze.

Otroci so izdelali zastavi, zraven katerih smo nalepili fotografijo predsednika in župana. Na fotografijah ju prepoznajo in tudi poimenujejo.

Veliko smo se razgibavali v telovadnici in igralnici, izvajali razne vaje za razvoj fine motorike in govornega aparata.

Nekaj deklic si je zaželelo preobrazbe.

Uživali smo na sprehodih in opazovali prve rožice, ki že kukajo iz zemlje.

Preživeli smo lep kulturni teden in že se veselimo novega in ostalih otrok iz skupine Mravljice, ki se nam bodo pridružili.

vzg. Lilijana Hrovat