Koliko novih besed. Naš planet Zemlja. Sonce je zvezda. Naša Luna. Kdo je astronavt? Kako potuje raketa? Štetje in naštevanje vseh planetov novega osončja. Januar smo namenili temi: Jaz, del vesolja. Otroci so bili za temo zelo motivirani.

Veliko smo ustvarjali. Sonce, Zemljo, ustvarjali praskanko galaksije.

Naučili smo se pesem: Kako rastejo dnevi, ki smo jo ob prepevanju tudi demonstrirali.

Ko Jutro zraste,
postane Dan.

Ko Dan je zaspan,
 postane Noč.

Ko Noč zaspi,
se novo Jutro zbudi!

Ugotovili smo, da se Zemlja vrti okrog svoje osi in hkrati okrog Sonca. Luna se vrti okrog Zemlje.

Ustvarili smo lastno igro: Ali je v našem vrtcu noč ali dan?

Otroci so zelo radi posegali po literaturi o vesolju: Pravljicah, slikanicam, reviji Planet, strokovni literaturi.

Ker smo Zajčki poskočni, potrebni veliko gibanja, smo veliko tem prenesli v telovadnico.

Igra z žogami (kroženje, podajanje, oblika krogle), Poligon: Potovanje na Mars, Poligon: Kako rastejo dnevi?

Ko telovadnice nimamo na voljo, željo po gibanju potešimo tudi v igralnici.

Naučili smo se tudi pesmi: Marsovska. Upodabljali smo jo s pomočjo bansa in malimi ritmičnimi inštrumenti ter svojim telesom.

MARSOVSKA
(M. Voglar)

NAŠA RAKETA, KMALU BO IZŠTETA.
TRI, DVA ENA, ŽE JE IZSTRELJENA. IJUUUU.

MIKI MAU, MIKI MAU, MIKI, MIKI, MIKI, MAU, MAU, MAU.
TO JE MARSOVSKI POZDRAV.

PILI, PULI, PALA, PILI, PULI, PALA. TO POMENI HVALA,
KO BI RADI SPET DOMOV, REČEMO HULAHOV.

HULA HULA HULA HOV, HULA HOV.
HULA HULA HULA HOV, HULA HOV

Na prostem smo vesolje risali s kredami. Iskali smo led, slano, senco, kamor sonce še ni posvetilo in segrelo.

Sodelovali smo v projektu Rastoča knjiga; tema: ODGOVORNOST. V skupini smo govorili o odgovornosti do knjige. Ogledali smo si posnetek in prebrali knjigo: Knjiga, ki ne mara otrok.

V mesecu januarju smo začeli z angleškimi uricami z vzgojiteljico Katjo iz skupine Mravljic. Otroci so navdušeni nad popestritvijo ob sredah.

Naredili smo tudi kar nekaj vaj za umirjanje in bili čuječi.

Praznovali smo rojstne dneve deklic: Daše, Mije in Ele. Vse so dopolnile 4.leta.

V skupino smo sprejeli novinčka, naj mu bo pri nas prijetno.

Kljub temu, da se nam po navadi januar zdi dolg, je pri Zajčkih minil s poskokom. Veliko je še dejavnosti, ki jih ne uspemo poslikati. Povprašajte o njih svoje otroke, z veseljem vam bodo kaj povedali.

Zapisala: vzgojiteljica Katja