V vrtcu si prizadevamo za zdravje otrok na več načinov:
  • Trudimo se za zdravo in pestro prehrano.
  • Otrokom ponujamo dovolj tekočine (voda ali nesladkan čaj).
  • Veliko se gibamo na svežem zraku, tudi v manj ugodnih vremenskih pogojih (ustrezno oblečeni in obuti).
  • Skrbimo za redno prezračevanje igralnic in pranje igrač.
  • Dnevno vas obveščamo o počutju in razpoloženju vašega otroka.
  •  Vključeni smo v projekt Zdravje v vrtcu – redno se udeležujemo ponujenih izobraževanj na temo zdravja otrok v vrtcu in upoštevamo smernice in priporočila s tega področja.

Od staršev pa pričakujemo:

• Da nas obvestite oziroma opozorite na slabše počutje otroka že ob prihodu v vrtec. Tako bomo še bolj pozorni nanj in vas bomo pravočasno obvestili ob morebitnem poslabšanju.
  • Želimo, da nam sporočite vzrok slabega počutja ali nalezljive bolezni že prvi dan otrokove odsotnosti. Le tako bomo lahko ustrezno ukrepali ter pravočasno obvestili tudi druge starše.
  • V vrtec sodi le zdrav otrok. Bolan otrok naj ostane v domači oskrbi, kjer bo tudi najhitreje okreval. Strokovni delavci v vrtcih se zavedamo, da je v današnjem času iz različnih vzrokov včasih težko ostati doma pri bolnem otroku. Pa vendar je nega bolnega otroka starševska pravica in dolžnost, zdravo bivalno okolje pa pravica vsakega otroka v vrtcu.

STROKOVNI DELAVCI V VRTCU LAHKO ZAVRNEJO SPREJEM OTROKA ALI POKLIČEJO STARŠE, DA GA PRIDEJO PREDČASNO ISKAT  V NASLEDNJIH PRIMERIH (Smernice Nacionalnega inštituta za javno zdravje, 2006):

• povišana telesna temperatura,
  • driska (vodeno blato več kot 2x dnevno, primesi sluzi ali krvi),
  • bruhanje (več kot 2x v dnevu ali takoj ob slabem počutju otroka),
  • gnojno vnetje oči,
  • gnojni izcedek iz nosu (spremlja ga lahko kihanje, kašljanje),
  • gnojne spremembe na koži,
  • izpuščaji (z ali brez vročine ali spremembe počutja, obnašanja ali drugi bolezenski znaki),
  • razjede v ustih (spremlja jih slinjenje, razen če je izključen infekcijski vzrok bolezni),
  • uši (povezava do strani vse o ušeh),
  • vnetje žrela,
  • napadi kašlja,
  • oteženo dihanje.

OTROK SME PONOVNO V VRTEC:

• ko je zdrav in vsaj 2 dni ni imel povišane telesne temperature,
  • vsaj 48 ur ne bruha,
  • vsaj 48 ur nima driske.

DAJANJE ZDRAVIL V VRTCU

V vrtcu dajemo zdravila otrokom le v izjemnih primerih kroničnih bolezni, na podlagi predhodno sklenjenega pisnega pooblastila. V vrtcu antibiotikov in drugih zdravil za zdravljenje ali lajšanje simptomov bolezni ne dajemo. Starši morajo, če je otrok dovolj zdrav, da gre v vrtec, ure za jemanje zdravil prilagoditi dnevnemu ritmu in dati otroku zdravilo doma.