“Mali Sončki” za naš planet

V našem vrtcu kar precej časa namenimo vsebinam, povezanim s skrbjo za naš planet. Od nas, staršev, je odvisno, kakšen svet bomo zapustili svojim otrokom in našim vnukom. Napovedi niso prijazne. Živalske vrste, ki so že izumrle ali pa so tik pred tem, ogromne količine odpadkov, za katere nam zmanjkuje prostora, segrevanje ozračja, ki ima za posledico katastrofalne vremenske pojave in taljenje ledenikov, onesnažene reke in viri pitne vode, oceani z ogromnimi količinami mikroplastike, ki se preko morske hrane vračajo na naše krožnike, onesnažen zrak, ki ga dihajo najbolj občutljiva bitja – naši otroci … Zelo dolg je seznam, kje vse se kažejo posledice našega pretiranega potrošništva in neodgovornega ravnanja z našim edinim domom – Zemljo.

Zemlja nam pošilja sporočila, da se nam čas za ukrepanje izteka. Spremembe so potrebne na vseh nivojih. Prav vsak posameznik lahko s svojim odgovornim ravnanjem prispeva k temu, da bomo lahko z upanjem in optimizmom zrli v prihodnost, ki jo ustvarjamo za naše malčke.

Vljudno vas vabimo, da pokukate med spodnje dejavnosti in se ob tem z vašimi malčki pogovarjate in raziskujete, kaj lahko naredite za lepši svet. Možnosti za spremembe na bolje, ki se začnejo pri vsakemu od nas, je ogromno.

Tukaj lahko zapišete, kako v vaši družini že sedaj podajate roko Zemlji. Veseli bomo, če boste zraven prilepili tudi kakšno fotografijo, izjavo vašega otroka… Za dodajanje kliknite roza krog s simbolom + ali pa uporabite miško (dvakratni levi klik-kjerkoli) https://padlet.com/vrteczuzemberk/tzqs66xjo2jxni0h

Na tem mestu pa bomo veseli vaših zaobljub, kaj boste v vaših družinah še storili, da bomo našim otrokom zagotovili lepši svet. Za dodajanje vaši zaobljub kliknite roza krog s simbolom + ali pa uporabite miško (dvakratni levi klik-kjerkoli) https://padlet.com/vrteczuzemberk/606cb5608tftmax9

POUČNE ZGODBE Z EKOLOŠKO VSEBINO

Zgodba Mojiceje Podgoršek Eko Kralj (ilustriral Uroš Hrovat) govori o kralju, ki je imel v lasti tako mesto kot vas. Vaščani in meščani so skupaj z njim dolgo živeli v izobilju. Nekega dne pa so se začeli pritoževati nad onesnaženo vodo, neokusnim sadjem in zelenjavo, nad pomanjkanjem parkov, ptic in čistega zraka. Eko kralj je moral zato sprejeti pomembne odločitve … Nauk zgodbe je, da se sreča in zadovoljstvo ne skrivata v izobilju. Zgodba je primerna za starost 5+. Bere vzgojiteljica predšolskih otrok – pomočnica vzgojiteljice ga. Natalija Kobe. https://youtu.be/xLgdZv-1FHY

Pesem Janeza Bitenca Košek za smeti ob ilustracijah v kamišibaj gledališču otroke spomni, kam sodijo odpadki. Poje vzgojiteljica ga. Mateja Mišmaš. https://youtu.be/lKSoHwR6sRo

PREDLOGI EKO DEJAVNOSTI

Zabavno Igro s frnikolami ki bo pri vaših malčkih urila koordinacijo oko – roka, natančnost in vztrajnost lahko na enostaven način skupaj z vašim malčkom pripravite iz stvari, ki jih imate doma. https://gopro.com/v/7aORZd5ZMqD12

Iz stvari, ki jih najdemo v vsakem domu, lahko skupaj z mački izdelamo enostavne lutke, ki bodo v otroških rokah oživele in spodbujale njihov govorni in čustveno-socialni razvoj ter domišljijo. Lutke z različnimi izrazi (žalost, sreča, jeza, strah,…) so lahko odločno izhodišče za spoznavanje in pogovor o čustvih. https://gopro.com/v/lrL3QKgqKymlm

Veseli smo bili snežne odeje, ki je prekrila pusto pokrajino in prinesla veliko otroške radosti. A sneg za marsikatero žival pomeni dodatne težave pri iskanju hrane. Z izdelavo preproste ptičje krmilnice iz odpadne embalaže lahko pomagamo pticam stalnicam, katere bodo naši otroci ob obiskovanju krmilnice z veseljem opazovali. https://gopro.com/v/m0XymLoqE6EBO

Še ena ideja, kako lahko iz odpadne embalaže skupaj z otrokom pripravimo ptičjo hišico, za igro pa si lahko otroci izdelajo tudi drobne ptičke. https://youtu.be/7L1tQUo-wj0


EKO KVIZI

POVEZAVE DO POUČNIH RISANIH FILMOV Z EKO VSEBINO (primerno za otroke starosti 4+)

Kapljica in listek raziskujeta: Kam gredo odpadki Kapljica in Listek si ogledata celotno pot odpadkov – od koša za smeti do reciklažnega obrata. Spotoma ugotovita zakaj je pomembno ločevati odpadke in kako s pravilno odloženimi in predelanimi odpadki lahko ohranjamo čisto okolje in pomagamo naravi.https://www.youtube.com/watch?v=Rh9XGrbLNicŽ

Kapljica in listek raziskujeta: Kako deluje čistilna naprava Kaj mislite, otroci, kam gre vsa umazana voda iz naših umivalnikov, lijakov in stranišč? Če bi tekla v naravo, bi bili potoki, reke in morja grozno umazani. Na srečo imamo čistilne naprave, ki nam pomagajo vodo očistiti. Podajte se na potep s Kapljico in Listkom in skupaj raziščite kako umazana voda postane zopet čista. https://www.youtube.com/watch?v=e8x4AXYpiI0

Lepši svet – Odpadki Le kaj se zgodi z vsemi odpadki, ki jih ljudje proizvedemo. Vse več in več jih je in narava je vse bolj umazana. S pravilnim ločevanjem in recikliranjem odpadkov lahko te velike kupe zmanjšamo.https://www.youtube.com/watch?v=vbM6nY6IvbY

Lepši svet – Promet https://www.youtube.com/watch?v=jLcYS57JZPU&list=PL0IovRJmCF4xZEIKWGre2F6HyyxD4OxiR&index=4

Radovedni Jaka: Kaj narediti iz Miminih smeti? https://www.youtube.com/watch?v=hgsTqL38dEg


Didaktični kvizi za vaše malčke – uporabite računalnik.


Ideje za predpraznično ustvarjanje:

Zadeni Božička je zabavna igra, ki jo lahko pripravite skupaj z vašim malčkom – vse potrebno boste gotovo našli doma. Po skupnem ustvarjanju (ob katerem bodo otroci razvijali finomotorične spretnosti) sledi zabavno metanje snežene kepe (iz papirja) v Božička (urjenje koordinacije oko – roka in orientacije v prostoru).

Drobna darilca in pozornosti lastne izdelave imajo še večjo vrednost kot kupljena darila. Posredujemo vam idejo, kako lahko iz materiala, ki ga najdete v vsakem domu, z vašim malčkom izdelate simpatične pujske za srečo.

Letos, ko bomo zaradi ukrepov verjetno omejeni v druženju, bomo prav gotovo še toliko bolj veseli prav vsake voščilnice, ki jo bomo prejeli. V spodnji predstavitvi so nanizane ideje za voščilnice, ki jih lahko izdelate s pomočjo vaših malčkov (z odtisi njihovih dlani, prstkov, stopal …). Gotovo bodo razveselile vsakega prejemnika. Za premikanje po predstavitvi uporabite levi klik na miški.

Ideja za prikupne okraske iz lesenih paličic, ki jih lahko ustvarite skupaj z vašim malčkom. Dodate lahko še otrokovo sliko in zadaj napišete voščilo in že imate izvirno voščilnico za najdražje, s katerimi si zaradi trenutnih razmer ne morete voščiti v živo.

Še nekaj zanimivih idej za praznične okraske, ki jih lahko izdelate skupaj z vašimi malčki.

Za prijetno predpraznično vzdušje v naših domovih poskrbimo z okraski in dekoracijami, ki jih lahko kupimo, lahko pa jih izdelamo sami. In če nam pri tem pomagajo otroci, imajo izdelki, ki nam polepšajo dom, še večjo vrednost. Vse, kar potrebujete za Božičkovo dekoracijo, boste verjetno našli doma.


Ideje za senzorne izkušnje za vaše malčke (0,5 -2 leti), ki mu jih lahko sami pripravite doma ter tako spodbujate razvoj grobe in fine motorike vašega malčka.


Mali šefi – otroci preprosto uživajo, če jim dovolimo, da nam pomagajo v kuhinji. Obroki, ki jih pomagajo pripraviti (ali pa vsaj poližejo paličice od mešalnika), jim gredo še bolj v slast. Ideje naših vzgojiteljic, kaj dobrega lahko pripravite skupaj z vašimi malčki:

Letošnji adventni venček lahko pripravite iz dišečih medenjakov. Preverite, kako enostavno ga je narediti.

Skutina pena s sadjem je zdrava ter enostavna za pripravo. Občasno se pojavi na vrtčevskem jedilniku in otrokom gre vedno v slast. Z vašim malčkom jo lahko pripravite tudi doma.

Ideja za okrasitev smrečice z medenjaki – če boste imeli srečo, bo kakšen celo ostal za okrasitev smrečice.

Ideja za peko prazničnih parkljev


Otroci se zvečer pogosto težko umirijo in potrebujejo veliko časa, da zaspijo. Pri tem jim je lahko v pomoč osredotočenje na dihanje. Z nekaj vajami jim lahko pomagamo (vir Cicido, september 2020):

Tradicionalni slovenski zajtrk je projekt Čebelarske zveze Slovenije, ki vsako leto poteka na 3. petek v novembru. V vrtcu poleg tega, da si privoščimo slasten zajtrk iz lokalno pridelanih živil, veliko časa in dejavnosti namenimo čebelam, zdravi hrani in pomenu lokalne pridelave hrane. Posredujemo nekaj dejavnosti, ki jih lahko opravite skupaj z vašimi malčki, na spodnji povezavi pa si lahko skupaj z malčki ogledate dva zanimiva filmčka https://www.nasasuperhrana.si/tradicionalni-slovenski-zajtrk/aktualno/tzs-izobrazevalni-video/

Prstne igre so malčkom vedno zelo zanimive. Tukaj je ena na temo čebel:

Simpatičen posnetek Ribiča Pepeta na temo čebel – zelo zabavno!

Tudi Firbcologi so spoznavali pomen in življenje čebel (primerno za otroke 5+)


Imamo srečo, da živimo na podeželju – le nekaj korakov in že smo sredi travnika, ob reki ali pa v gozdičku za hišo. Narava je lahko otrokova najboljša učilnica, potrebujejo le spremljevalca, ki jih navduši za raziskovanje in ustvarjanje v naravi. Ali pa preprosto pusti otrokovi domišljiji krila… Nekaj idej:(Skupno 3.928 obiskov, današnjih obiskov 2)